Vefat

Değerli bilim insanı, hocamız  Prof. Dr. Asım Cenani'yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Ülkemizde Genetik çalışmaları ilk başlatan bilim insanlarından biri olan ve Genetik bilimine vermiş olduğu emekler ve katkılar yanısıra  birçoğumuzun yetişmesinde değişik düzeylerde katkısı olan sevgili hocamıza Allah'tan rahmet, tüm yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz.

 

Özgeçmiş

 

24 Mayıs 1931'de Gaziantep'te doğdu. Orta ve lise öğrenimini 1950 yılında Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüksek öğrenimini, Almanya'da Johan Gutenberg Üniversitesi'nde Pediatri ihtisasını yaptı. 1966-69 yılları arasında insan genetiği üzerine ihtisas yaptıktan sonra, 1970'de Doçent, 1976'da Profesör ünvanlarını kazandı. Bir sene kadar Hamburg Şehir Hastanesi Çocuk Kliniği Şef Muavinliği yaptıktan sonra 1969'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne geçti.  Bundan sonraki yaşamında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde akademik çalışmalarına devam etti. Cenani-Lenz Syndactyly Sendromu olarak bilinen bir klinik görünümü kendi ismiyle bilim dünyasına kazandırdı. 1998 yılında emekliye ayrıldı.

Haberler kategorisindeki diğer sayfalar

Tümünü Göster
Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.