Kromozomlar

Yaşam hücrelerin canlı organizmayı meydana getirmek ve sürdürmek için gerekli olan genetik bilgileri depolama, geri alma ve çevirme  yeteneğine bağlıdır. Bu kalıtsal bilgi hücre bölünmesiyle bir hücreden onun yavru hücresine ve bir organizma neslinden bir sonrakine organizmanın üreme hücreleriyle geçer. Bu bilgiler her canlı hücrede bütün olarak bir türün ve onun bireylerinin özelliklerini belirleyen bilgi içeren elemanlar olan genler şeklinde depolanır.

Hücrede bölünme zamanının dışındaki dönemlerde DNA uzun ve ipliksi şekil alır. Bu şekle "kromatin ağ" denir. Bölünme esnasında kromatin ağ kısalır ve kalınlaşır. Böylece kromozomu oluşturur. Kromozomun yapısında DNA zincirleri ve protein vardır. DNA zincirleri özgül proteinleri sentezlemekle görevli gen adı verilen birimleri içerir.

Kromozomların şekli, büyüklüğü ve sayısı her tür için farklı ve sabittir. Örneğin sirke sineğinde 8, kurbağada 26, farede 42, köpekte 78 kromozom vardır. İnsanın kromozom sayısı ise 46'dır. 22 çifti otozom kromozomdur. İnsan hücresinde 1 çift de eşeysel kromozom bulunur ve toplam sayı 46 dır. Eşey kromozomları kadınlarda XX, erkeklerde XY dir. Döllenme sırasında annenin yumurtasındaki 23 kromozom, babanın spermindeki 23 kromozomla birleşir. İşte bu 46 kromozom insanın yaşamında belirleyici rol oynar. Kromozomlarda yer alan ve sayıları yaklaşık 20000 olarak bildirilen genlerin oluşturduğu zincir, kişinin göz renginden boyuna, yaşam süresinden yakalanacağı hastalıklara kadar pek çok şeyi programlar. Aynı kromozom sayısına sahip olma iki canlının birbirine benzemesini gerektirmez. Canlıların benzerliği farklılık ve gelişmişlik kromozom sayısına değil DNA'daki baz dizilişlerine bağlıdır.

 

St. Dr. Neslihan ARI

Genetik Hakkında kategorisindeki diğer sayfalar

Tümünü Göster
Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.