Kaybettiklerimiz...

Değerli bilim insanı, hocamız  Prof. Dr. Burhan SAY'ın vefat etmiş olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Ülkemizde Pediatrik genetiğin ilk kurucularından biri olan ve Genetik Bilim’ine vermiş olduğu emekler ve katkılar yanısıra  birçoğumuzun yetişmesinde  değişik düzeylerde payı olan sevgili hocamıza Allah'tan rahmet, tüm yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz.  

Özgeçmiş

Türk Hematoloji Derneği (THD)'nin kurucu üyelerinden Prof. Dr. Burhan Say 1923'de doğmuş, Ankara'da Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1946 yılında bitirmiştir. 1947-1950 yıllarında Ankara Çocuk Hastanesinde Dr Sami Ulus'un yanında  çocuk hastalıkları ihtisasını tamamlamıştır. 

Ardından  sırayla ABD'de Hubbard Hospital'da (Webster, MA) (1951-1953),  St Cristopher's Hospital for Children'da (Temple University, Philadelphia, PA) (1953-1954) pediatri uzmanı olarak çalışmış ve Meharry Medical College (Nashville, TN)' de (1954-1957) pediatride “assistant professor” 'lük yaparak yurda dönmüştür.

1956 yılında Amerikan Pediatri Board sınavını kazanmış olan Dr. Say 1957-1959 yıllarında  Hacettepe Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Hastanesinde görev almış, 1959-1969 yıllarında doçent, 1964-1973 yıllarında profesör olarak önce Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, 1967'den sonra da yeni adıyla  Hacettepe Üniversitesinde hizmet vermiştir.

1973'de yeniden ABD'ye giden Dr Say; Tulsa, Oklahoma'da Children Medical Center'da genetik bölümü direktörü olmuş, 1973-1982 yıllarında Oklahoma Üniversitesinde pediatri profesörlüğüne atanmış, 1980'den itibaren de aynı yerde H.A. Chapman Institute of Medical Genetics'in Biochemical Genetics Laboratuvarında tıbbi direktörlük yapmıştır.  1982'de American Genetics Board sertifikasını almıştır.

Sekseni Türkçe 275 yayını olan Prof Dr Burhan Say 1975'de İhsan Doğramacı Bilim Başarı ödülünü kazanmıştır. TÜBA şeref üyesidir. Halen ABD'de Tulsa, Oklahoma'da emekliliğini sürdürmektedir.

Önceleri (1963-1967) Dr. İzzet Berkel ve Dr Şinasi Özsoylu ile birlikte pediatrik hematolojinin  çeşitli alanlarında (örn eritrosit G6PD  eksikliği, neonatal sarılık, hemofili, hemoglobinopatiler, habis kan hastalıkları, vd) araştırma ve uluslararası yayınlar yapan  Say, bir ara (1969-1970) çocuklarda toprak yeme ile ilintili demir eksikliği, hepatosplenomegali gelişme geriliği ve hipogonadizmin (Tayanç-Reimann-Prasad sendromu adı verilmişse de bu eponim uluslararası alanda sanırım tutunamamıştır) patogenezi üzerinde yoğunlaşmış, ardından yavaş yavaş genetiğe yönelerek hematolojiden uzaklaşmıştır.

Genetik alanında ilk kez tanımladığı sendromlar vardır: “A new polydactyly/imperforate anus syndrome?” (Lancet 1968; ii: 688); Say sendromu olarak anılan  “Microcephaly, short stature and developmental delay with a chemotactic defect and hypogammaglobulinemia in two brothers” (J Med Genetics 1986; 23: 355-309); “Familial trigonocephaly associated with short status and developmental delay” (Am J Dis Child 1981; 135: 711-712). Yazarları arasında bulunduğu bir diğer önemli yayın 1965'de pediatrik endokrinolog Angelo DiGeorge tarafından tanımlanan DiGeorge sendromu ile ilgilidir (N Engl J Med 1968; 279: 1295-1301). Türkçe kitapları: “Tıbbi Genetik  (Hacettepe Üniv Yayınları A12, 1975)” ve “Türk Halkında Çeşitli Konjenital Malformasyonların Görülme Sıklığı (Hacettepe Üniv Yayınları 1971).

PROF.DR. BURHAN SAY İÇİN İLETİLEN
YORUM VE MESAJLAR...

Ulkemizde Çocuk Genetik Hastaliklari ve İnsan Genetiginin kurulmasi ve gelişmesinde onculerden biri olan cok kıymetli hocam Prof Dr Burhan SAY in

2 Agustos 2014 tarihinde Tulsa ,Oklahoma/USA da vefat ettiğini derin bir uzuntu ile öğrendim.

 

İlk asistani olarak 1964-65 yillarindan,ulkemizden ayrildigi zamana kadar her akademik düzeyde kesintisiz olarak yaninda calismaktan son derece buyuk mutluluk ve onur duydum.

 

Burhan bey,ustun bilimsel ozelliklerini,insanlara ve hastalarina saygili,mutevazi kisiligi ile birleştirmiş bir bilim adami idi.Bilmedigini her zaman ifade edebilen,olaylara pozitif bakan,uzlastirici hosgorulu,dogru bildiklerimizi ve itirazlarimizi dillendirmemize imkan veren,bizi sonuna kadar dinleyen bir kişiydi.Engin bir espri anlayisi vardi,konusmalarini fıkralarla süslerdi,hossohbetti.

 

Hacettepe Çocuk Hastanesinden Amerikaya gidinceye kadar yetisen butun pediatristlerin olduğu gibi, Hacettepe Çocuk Genetik bolumunden yetisen butun akademisyenlerin ve hatta ulkemizdeki hemen butun çocuk genetikçilerinin yetişmesinde ve kariyerlerinde önemli katkilari olmuş ve yardimlarini Amerikaya gittikten sonra da surdurmustur.

 

Ulkemizde pekcok genetik hastaligin ilk defa tanisini koyan,konjenital malformasyonlar ve kalitim sekilleri ile ilgilenen Burhan bey, tani koyma,arastirma organize etme,kutuphanede tarama yapma,makale yazma gibi konularda butun bildiklerini yorulmadan,sabirla ve güzellikle bize aktardi. Tum akademik formasyonumu kendisine borçlu olduğum Burhan beyle yakin calisma sansina erisen bir kişi olmaktan ne kadar mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Beni yetiştirirken ogrettigi butun bilgi ve değerleri ve anisini hep saygi ve sevgi ile hatirlayacagim.

 

Sevgili Hocama Allahtan rahmet diler,aziz hatirasi onunde saygi ile eğilirim. Ailesine,butun Cocuk Genetik Hastaliklari camiasina ve

sevenlerine bassagligi dilerim. Nurlar içinde yatsin.

 

Prof Dr Ergul Tuncbilek

 

Degerli Hocam Prof.Dr. Burhan Say'i bir defa yakindan görebilme firsatim olmustu ancak kongrelerde, literatürde, degisik sohbet ortamlarinda ismi ve fotograflari o kadar çok karsima çikti ki sanki çok iyi taniyormusum gibi hissetmeye baslamistim.

 

Sanki onun kaybiyla benden de bir parça kayboldu, çok üzüldüm. Mekani cennet olsun, nur içinde yatsin. Kendisine Allah'tan rahmet, tüm sevenlerine bas sagligi dilerim.

 

Bundan sonra yapacagimiz 2. Çocuk Genetik Hastaliklari Sempozyumunda kendisini anmak ve sonraki nesillere onu tanitmak, akademik ve bilim dünyasina yaptigi katkilari anlatmak aklima gelen ilk aktivasyon. Bu sayfaya duygu ve düsüncelerimizin aktarilmasi da yapilabilecek bir diger aktivasyon olabilir.

 

Kendisini tanitan, bilim dünyasina katkilarini içeren web sayfamizda bir köse yapmak, gerekirse bunu yazili döküman haline getirmek de düsünülebilir. Saygilarimla

 

Dr. Özgür Çogulu


Prof. Dr. Murat Derbent 

 

Haberler kategorisindeki diğer sayfalar

Tümünü Göster
Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.