ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI SEMPOZYUMU

Sevgili Arkadaşlar

Birinci basamak hekimleri için genetik hastalıklar konulu toplantı serimizin Adana, Edirne, Isparta ve Muğla’dan sonra beşincisini 8 Mayıs 2017 tarihinde Balıkesir’de yaptık.

“Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği” ve “Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi”   tarafından düzenlenen bu toplantı da diğerleri gibi özellikle birinci basamak hekimleri ve çocuk hastalıkları asistanlarının ilgisini çekti ve toplantının Balıkesir’de düzenlenmesi nedeni ile memnuniyetlerini ifade ettiler.

Balıkesir sağlık müdürlüğü verilerinin sunulmasından sonra, genetik hastalıkların toplumdaki önemi ve aile ağacı konularının konuşulduğu toplantıda,  mental retardasyon ve dismorfik çocuğa birinci basamakta yaklaşım özellikleri ve genetikte tanı yöntemlerinin yanısıra prenatal tarama ve prenatal tanı yöntemleri de incelendi. FMF ve hemoglobinopatilerin klinik ve genetik özellikleri de ayrıca tartışıldı.

Toplantımızın çok özenle düzenlenmiş bir de sosyal programı vardı.

Balıkesir’i tarihi, sosyal, ekonomik ve kuşbakışı da olsa fiziksel olarak tanımamıza, mutfağı hakkında bilgi edinmemize, Sındırgı’yı ve güzelliklerini görmemize olanak sağlayan programı düzenleyen arkadaşlarımıza hepimiz bu sürenin yetmediğini, tekrar gelmek için fırsatlar yaratacağımızı ifade ettik.  

Hem akademik, hem sosyal programı çok büyük bir özen ve titizlikle düzenleyen Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ögretim üyelerine başta anabilim dalı başkanı Prof Dr Demet Can olmak üzere, toplantı sekreteri olarak büyük emeği geçen Doç Dr Sezin Akman ve Doç Dr Selcuk Yazıcı’ya kendim ve grubumuz adına çok teşekkür ederim. Ayrıca Tıp Fakültesi dekanı Prof Dr Sayın Turan Aslan'a da özel ilgileri ve katkıları için teşekkür ediyoruz.

Son ancak önemli bir teşekkürüm de toplantı yerinin saptanması, planlanması ve akademik programın oluşturulmasından sorumlu arkadaşımız Prof Dr Ferda Özkınay’a olacak. Karşılaşılan bütün sorunları sessizce halleden Prof Dr Ferda Özkınay’a da kendim ve Derneğimiz adına çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Prof Dr Ergül Tunçbilek

Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği Başkanı

Toplantılar kategorisindeki diğer sayfalar

Tümünü Göster
Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.