Klinefelter Sendromu

Klinefelter Sendromu sadece erkekleri etkileyen bir genetik hastalıktır ve hastalıktan etkilenen kişilerde fazladan bir cinsiyet kromozomu bulunmaktadır. Normal karyotipte (kromozom haritası)  46,XY olması gereken bireyin, Klinefelter sendromunda 47,XXY şeklinde karyotipi vardır. Canlı doğan erkek bireylerin 700 ile 1000'inde 1 oranında görülür. Gebelik dönemi ile ilgili olarak annenin yaşı gibi çeşitli faktörlerin incelendiği çalışmalarda Klinefelter sendromu için görülme olasılığını artıran bir faktör saptanmamıştır.

Klinefelter Sendromu'ndan etkilenen erkek bebekler, doğduklarında tamamen normal görünürler. Bu çocuklar genellikle zamanında otururlar, emeklerler ve yürürler. Ancak, diğer çocuklara göre konuşmayı daha yavaş öğrenebilirler. Bir kısmında zeka geriliği vardır, çoğunun ise zeka düzeyleri normal aralıktadır. Genelde toplum ortalamasından uzundurlar. Testisler ve penis küçüktür, jinekomasti (kadınımsı göğüs) vardır. Sesleri erkeklere göre incedir. Sakal ve bıyıkları çok az, vücut kıllanmaları kadınımsı görünümdedir. Klinefelter Sendromu’ndan etkilenen erkekler sperm üretemedikleri için çoğunluğu infertildir (kısırdır) . Erişkin hayata uyum sorunları olmaz, evlenirler ancak ço­cuk sahibi olamazlar. Davranış sorunla­rı genellikle bulunmaz.

Klinefelter sendromu gebelikte tanı konulabilen bir hastalıktır. Amniyosentez ve karyotipleme ile Klinefelter Sendromu’na gebelikte tanı konabilir. Ancak ultrasonografik incelemede belirgin özellik göstermemesi nedeni ile rutin gebelik izleminde Klinefelter şüphesi ile amniosentez yapılması beklenmez. Başka nedenlerle amniosentez yapılan gebelerde karyotip analizi yapılması durumunda tanı konabilir.

İnt.Dr.Güray Şenol

Güncel Bilgiler
Hatay Çocuk Genetik Sempozyumu
... Devamı için tıklayınız
Dünyada Down Sendromu Aktivite
Dünyada Down Sendromu Aktiviteleri... Devamı için tıklayınız
Birinci Basamak Hekimleri için
Düzenleyenler: Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği Mustafa Kemal Üniversitesi, Tıp Fa... Devamı için tıklayınız
Yönetim Kurulu
YÖNETİM KURULU Asil üyeler Ergül TUNÇBİLEK Beyhan TÜYSÜZ Koray BODUROĞL... Devamı için tıklayınız
İLETİŞİM
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI AD, GENETİK BD BORNOVA / İZ... Devamı için tıklayınız
Dukan Diyeti Dukan Diyeti Gebelik Haftası hamilelik testi saç ekimi saç ekimi Göbek eritme Göbek eritme göbek eritme hareketleri

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Doğuma hazırlanan birçok kadının en merak ettiği konu gebelik hesaplama süreleridir.Bu bir hafta hafta gebiliğede fayda sağlamaktadır.

York testi Kansızlık için kür Çocuk Hastalıkları Koşu bandı

Kansızlık

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Çağımızın en önemli hastalıklarından baş ağrısı tedavisi bitkilerle çok kolay yapılabilmektedir.

How to loss belly fats in a week