Sayın Prof Dr Gönül Uğur hocamızın eşi Prof Dr Erkin Uğur vefat etmiştir cenazesi yarın Gölbaşı karşıyaka mahalle camiinde ( haymana yolu üzeri pazar yanı) öğle namazı müteakip gölbaşı mezarlığına defnedilecektir

 

 

Hemofili

Kanın pıhtılaşma sisteminde rol alan Faktör VIII  ve IX ' un kalıtsal olarak eksikliği, yokluğu veya işlevinin bozuk olması sonucu ortaya çıkan, genetik geçiş gösteren ömür boyu süren bir pıhtılaşma bozukluğudur. Faktör VIII eksikliğine Hemofili A, Faktör IX eksikliğine Hemofili B denir. Hemofili 10.000 erkek doğumda 1 görülmekle birlikte Hemofili A 5 kat daha fazla görülür. Bu hastalıkta kadınlar taşıyıcıdır. Taşıyıcı olan bir annenin erkek çocuğuna % 50 oranında hemofili hastalığını geçirme olasılığı vardır.

Hemofili hastalarında vücudun değişik kısımlarında aşırı kanamalar olur ve bu faktör VIII ve IX’un kan seviyesine bağlı olarak değişir. Genellikle 1-2 yaşlarında tanı konur. Yürümeye ve koşmaya başlayan bebeğin kol ve bacaklarında çarpmalar ve düşmeler sonrası morarmalar ile diz ve dirsek gibi eklemlerde ağrılı şişlikler ortaya çıkar. Bu şikayetlerin nedeni deri altına ve eklem içine olan, durmayan kanamalardır. Eklem içi kanamalar tekrarlarsa ve tedavi edilmezse eklemde kalıcı hasarlara yol açabilir. Kaslara veya organ boşluklarının içine, en önemlisi beyin içine kanamalar olabilir. Durdurulamayan burun kanamaları, dişeti kanamaları, sünnet sonrası kanamalar ve kesilen yerin geç iyileşmesi hastalığın diğer belirtileridir.

Kanamalar, eksik olan faktörün damar yolundan uygulanması ile durdurulabilir. Bunun için “Plazma Kaynaklı Faktörler” veya “Rekombinant DNA Teknolojisi İle Elde Edilen Faktörler” kullanılır. "Faktör tedavisi" hemofili hastaları için hayati önem taşır. Ciddi hemofili hastalarında kanama oluşmasını engellemek için düzenli olarak faktör verilerek kan faktör düzeyi belli bir seviyede tutulur. Faktör kullanan hemofili hastalarının bazılarında zamanla faktör etkisiz hale gelir, bu hastalara “İnhibitörlü Hasta” denir. İnhibitörlü hastalarda verilen faktörle kanamanın durdurulması çok zordur. Bu nedenle bu hastalarda son yıllarda kullanıma giren Faktör VII ve daha farklı tedaviler kullanılır.

İnt.Dr.Güray Şenol

Güncel Bilgiler
BİRİNCİ BASAMAK İÇİN ÇOCUK GEN
BİRİNCİ BASAMAK İÇİN ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI SEMPOZYUMU II... Devamı için tıklayınız
ÇOCUK GENETİK HASTALIKLARI DER
DERNEĞİN ADI MADDE 1: Derneğin adı "Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği"dir. Kısa adı Ç... Devamı için tıklayınız
Yönetim Kurulu
YÖNETİM KURULU Asil üyeler Ergül TUNÇBİLEK Beyhan TÜYSÜZ Koray BODUROĞL... Devamı için tıklayınız
Baş Sağlığı
Çok Kıymetli Sevgili Arkadaşımız Prof.Dr. Murat Derbent'in zamansız kaybı nedeniyle tüm se... Devamı için tıklayınız
Baş Sağlığı - Prof. Dr. Burhan
Değerli bilim insanı, hocamız Prof. Dr. Burhan SAY'ın vefat etmiş olduğunu büyük bir üzün... Devamı için tıklayınız
Dukan Diyeti Dukan Diyeti Gebelik Haftası hamilelik testi saç ekimi saç ekimi Göbek eritme Göbek eritme göbek eritme hareketleri

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Doğuma hazırlanan birçok kadının en merak ettiği konu gebelik hesaplama süreleridir.Bu bir hafta hafta gebiliğede fayda sağlamaktadır.

York testi Kansızlık için kür Çocuk Hastalıkları Koşu bandı

Kansızlık

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Çağımızın en önemli hastalıklarından baş ağrısı tedavisi bitkilerle çok kolay yapılabilmektedir.

How to loss belly fats in a week