Hemofili

Kanın pıhtılaşma sisteminde rol alan Faktör VIII  ve IX ' un kalıtsal olarak eksikliği, yokluğu veya işlevinin bozuk olması sonucu ortaya çıkan, genetik geçiş gösteren ömür boyu süren bir pıhtılaşma bozukluğudur. Faktör VIII eksikliğine Hemofili A, Faktör IX eksikliğine Hemofili B denir. Hemofili 10.000 erkek doğumda 1 görülmekle birlikte Hemofili A 5 kat daha fazla görülür. Bu hastalıkta kadınlar taşıyıcıdır. Taşıyıcı olan bir annenin erkek çocuğuna % 50 oranında hemofili hastalığını geçirme olasılığı vardır.

Hemofili hastalarında vücudun değişik kısımlarında aşırı kanamalar olur ve bu faktör VIII ve IX’un kan seviyesine bağlı olarak değişir. Genellikle 1-2 yaşlarında tanı konur. Yürümeye ve koşmaya başlayan bebeğin kol ve bacaklarında çarpmalar ve düşmeler sonrası morarmalar ile diz ve dirsek gibi eklemlerde ağrılı şişlikler ortaya çıkar. Bu şikayetlerin nedeni deri altına ve eklem içine olan, durmayan kanamalardır. Eklem içi kanamalar tekrarlarsa ve tedavi edilmezse eklemde kalıcı hasarlara yol açabilir. Kaslara veya organ boşluklarının içine, en önemlisi beyin içine kanamalar olabilir. Durdurulamayan burun kanamaları, dişeti kanamaları, sünnet sonrası kanamalar ve kesilen yerin geç iyileşmesi hastalığın diğer belirtileridir.

Kanamalar, eksik olan faktörün damar yolundan uygulanması ile durdurulabilir. Bunun için “Plazma Kaynaklı Faktörler” veya “Rekombinant DNA Teknolojisi İle Elde Edilen Faktörler” kullanılır. "Faktör tedavisi" hemofili hastaları için hayati önem taşır. Ciddi hemofili hastalarında kanama oluşmasını engellemek için düzenli olarak faktör verilerek kan faktör düzeyi belli bir seviyede tutulur. Faktör kullanan hemofili hastalarının bazılarında zamanla faktör etkisiz hale gelir, bu hastalara “İnhibitörlü Hasta” denir. İnhibitörlü hastalarda verilen faktörle kanamanın durdurulması çok zordur. Bu nedenle bu hastalarda son yıllarda kullanıma giren Faktör VII ve daha farklı tedaviler kullanılır.

İnt.Dr.Güray Şenol

Güncel Bilgiler
Hatay Çocuk Genetik Sempozyumu
... Devamı için tıklayınız
Dünyada Down Sendromu Aktivite
Dünyada Down Sendromu Aktiviteleri... Devamı için tıklayınız
Birinci Basamak Hekimleri için
Düzenleyenler: Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği Mustafa Kemal Üniversitesi, Tıp Fa... Devamı için tıklayınız
Yönetim Kurulu
YÖNETİM KURULU Asil üyeler Ergül TUNÇBİLEK Beyhan TÜYSÜZ Koray BODUROĞL... Devamı için tıklayınız
İLETİŞİM
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI AD, GENETİK BD BORNOVA / İZ... Devamı için tıklayınız
Dukan Diyeti Dukan Diyeti Gebelik Haftası hamilelik testi saç ekimi saç ekimi Göbek eritme Göbek eritme göbek eritme hareketleri

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Doğuma hazırlanan birçok kadının en merak ettiği konu gebelik hesaplama süreleridir.Bu bir hafta hafta gebiliğede fayda sağlamaktadır.

York testi Kansızlık için kür Çocuk Hastalıkları Koşu bandı

Kansızlık

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Çağımızın en önemli hastalıklarından baş ağrısı tedavisi bitkilerle çok kolay yapılabilmektedir.

How to loss belly fats in a week